Monday, September 26, 2016

CONGRATULATIONS! S+S Dance (KL) 2016: Shortlisted Choreographers (updated 26092016)

S+S Dance (KL) 2016 will be held on
Week 1: 28 Sep to 1 Oct (Wed - Sat)
Week 2: 5 Oct to 8 Oct (Wed - Sat)
Week 3:  12 Oct to 15 Oct (Wed - Sat)
Gala Night: 16 Oct (Sun)
Time: 8.30pm
Venue: Pentas 2, The Kuala Lumpur Performing Arts Centre (klpac)


21 Shortlisted Choreographers

Week 1: 28 Sep to 1 Oct (Wed - Sat)

1. POSITIONING (Week 1)
Choreographer: Bryan
Fakhrul, Yaya, Azhim, Dayang, Rafie, Misa

2. Schizo (Week 1)
Choreographer: Shazleen Shah Bi
Dulillah

3. Blooming Blossoms (Week 1)
Choreographer: Chris Lam
Cheong Lih Wen, Koh Jing Ying, Tan Bi Ni, Lim Jo Yee, Foo Jia Le, Meghan Kor Yu Zhi, 
Lim Yen Ling

4. Hero (Week 1)
Choreographer: Lex Balakrishnan
Dancers:
Zick, Nantha, Mohanesh, Oscar & Lex Balakrishnan

5. TaLiKat (Week 1)
Choreographer: SYAH SYERIN
Fakhrul, Nurul, Laura

6. THIS IS ... the story of a girl (Week 1)
Choreographer: Freida Ooi
Dancers:
Michelle Toh, Tilla Lingam, Hedy, Riana, Grace Rundi, Faith Rundi, Brynn Lovett, 
Vernon Francis, Armon & TJ

-----------------------------------------------------------

Week 2: 5 Oct to 8 Oct (Wed - Sat)

Spiraling the Present (Week 2)
Choreographer: Masha Maria

The Boss lady (Week 2)
Choreographer: Zulkarnain
Dancers:
Ker Yee Teng, Shoba Rupini, Angy Alleyfenciane Robert, Maria Devonne Escobia, Priscilla Josh & Wong Chi Ying

In Between (Week 2)
Choreographer and Dancer: Devonne
Dancer:
Izzazly Fikri

Can - ’T – in (Week 2)
Choreographers: Farid & Yan

Two Face (Week 2)
Choreographer: Dalila
Dancers:
King, Lilys Jah Yatim, Nadhirahmat, Seraphic & Ellie

Wings (Week 2)
Choreographer: Yukiko Hori
Dancers:
Amelia Tan, Anna Chin, Persis Ng, Rou Ying & Tricia Wong

Confuse (Week 2)
Choreographer: Hezzy Rahman

Tidur (Week 2)
Choreographer and Dancer: Izzie Islam
Dancers:
Syahirah, Farouk Mohamad, Nur Shalia, Appy Sarif, Nurfarisa Farhana, Nur Syakirah, Nabel Norsaiful, Riezman

--------------------------------------------------------------------------

Week 3:  12 Oct to 15 Oct (Wed - Sat)

Soma (Week 3)
Choreographer: AllNighter Production
Dancers:
Asyraf Dzahiri, LS, Avelyn, Asyraf, Zickry, Lim Paik Yin

Unveiling Our “Beautiful” Display 揭开美具 (week 3)
Choreographer: Mike Ong
Dancers:
Caren Yap, Goh Kian Soon, Choong Wing Yan, Chew Seck Nee, Wong Siew Kent, Soh Phui Yan, Carmen Ho Jie Wen & Chang Chung Yuan

Dedak (Week 3)
Choreographer: KerolMohtar
Dancers:
Wazien, Sya-Syazlee, Ejad, Zhafir Muzani, Mohd Helfie, Saufi, Leonardo Constantine, Naszsally, Rafiq & Artazril

Striking Chords (Week 3)
Choreographers: Shirena Hamzah & Clara Lim

Twig Shadows (Week 3)
Choreographer: Hazique
Dancers:
Pengiran Qayyum & Maimun


Ketuk (Week 3)
Choreographer: Sharm Noh
Dancers:
Ezriennadia, Leonardo Constantine, Zul, Sofia, Nad & Azam


Kebyar Gendang (Week 3)
Choreographer and Dancer: Zhafir Muzani
Dancer:
MK Ridzuan

Congratulations!
Running order for the festival will be decided at a later date pending further deliberation.